Forum Dla miłośników Czterech łapek | FORUM ZNÓW OTWARTE!!! Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Po czym poznać że nasz zwierzak jest chory i co wtedy robić?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dla miłośników Czterech łapek | FORUM ZNÓW OTWARTE!!! Strona Główna -> Choroby u psów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
K@$!@
.. THE BIG DOG ..
.. THE BIG DOG ..



Dołączył: 17 Lis 2005
Posty: 1801
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ...z miasta?

PostWysłany: Śro 17:59, 19 Lip 2006    Temat postu: Po czym poznać że nasz zwierzak jest chory i co wtedy robić?

Zdrowy pies wygląda i zachowuje się normalnie, tzn. jest aktywny - odpowiednio do swojego temperamentu, ma dobry apetyt, błyszczącą sierść i wyraziste, czyste oczy. Celem i obowiązkiem właściciela jest utrzymanie psa w zdrowiu i dobrej kondycji.

Pies jest zwierzęciem, który pierwotnie żył w stadach i jego cechy psychiczne przystosowane są do życia w stadzie. Żyjąc w rodzinie ludzkiej traktuje ją jak sforę psów, w której potrafi doskonale znaleźć miejsce dla siebie. Gdy zaczyna mu coś dolegać, instynkt istoty stadnej podpowiada mu, że dolegliwościami nie należy się chwalić i obnosić się z nimi, bo stado nie lubi chorych i może go odpędzić... W tej sytuacji dopóki pozwalają mu na to możliwości adaptacyjne jego organizmu pies nie okazuje objawów choroby. Dlatego początkowo szczególnie nowemu właścicielowi trudno rozpoznać chorobę pupila. Psa należy bacznie obserwować i jeśli coś zmienia się w jego wyglądzie lub zachowaniu należy zwrócić się do lekarza weterynarii. Lepiej uczynić to dwa razy za dużo, niż jeden raz za mało! Tym bardziej że łatwiej leczy się choroby w stadium początkowym (ostrym lub podostrym) niż wtedy gdy przejdą w stan przewlekły. Gdy pies jest tak chory, że organizm jego nie może sobie poradzić i zawodzą u niego mechanizmy regulacyjne, mogą pojawić się objawy kliniczne, które pomogą rozpoznać lekarzowi większość chorób, a ponieważ pies nie potrafi mówić, właściciel musi zrelacjonować przebieg choroby u swojego zwierzaka. Oto niektóre podstawowe symptomy chorób:

Biegunka - może być wywołana infekcją bakteryjną lub wirusową, inwazją pasożytów, nieodpowiednim pokarmem (również jedzeniem śniegu, czy też pokarmów z lodówki) co powoduje zakłócenie równowagi biologicznej w jelitach, prowadząc do zapalenia błony śluzowej jelit. Stolec wtedy może być luźny, wodnisty, śluzowaty, podbarwiony krwią itd. Biegunka jest groźnym dla organizmu stanem prowadzącym do odwodnienia, którego nie należy bagatelizować, szczególnie jeśli towarzyszą jej wymioty.

Wymioty - sporadyczne nie zawsze są objawem choroby, mogą zdarzyć się psu, który zbyt szybko i za dużo zjadł. Częste wymioty to stan bardzo poważny, który może być spowodowany chorobą zakaźną, zatruciem, połknięciem ciała obcego. Prowadzą do poważnych zaburzeń w organizmie szczególnie, gdy przebiegają razem z biegunką, wtedy muszą być intensywnie i fachowo leczone.

Gorączka - sygnalizuje walkę organizmu z infekcją wirusową lub bakteryjną, albo stanem zapalnym. Jest groźnym dla organizmu stanem i koniecznie musi być leczona. Zewnętrznymi objawami gorączki są; osowienie, brak apetytu, osłabienie, czasem suchy i gorący nos, wyczuwalnie cieplejsze ciało niż normalnie. Normalna temperatura u psa waha się w granicach między 38,00C, a 39,00C. Stan podgorączkowy jest, gdy temperatura przekroczy 39,00C do 39,30C, powyżej 39,30C to gorączka. Temperatura powyżej 41,70C - stan agonalny. Temperatura poniżej 37,50C - hypotermia - jest też szkodliwa i wymaga konsultacji lekarza.

"Saneczkowanie" - oznacza bolesność lub świąd okolicy odbytu przy zatwardzeniu, zarobaczeniu, alergii, zapaleniu gruczołów przyodbytowych, utkwieniu w okolicy odbytu ciała obcego, np. źdźbła trawy. Konieczna wizyta u lekarza weterynarii.

Potrząsanie głową - świadczy o zapaleniu ucha na tle alergicznym lub infekcyjnym (ropnym), przepełnieniu ucha patologiczną woskowiną, utkwieniu w przewodzie słuchowym ciała obcego, np. źdźbła trawy lub zboża. Konieczna, fachowa konsultacja i leczenie weterynaryjne.

Kulawizna - może być wywołana stłuczeniem, zwichnięciem, zapaleniem, zużyciem stawu, złamaniem kości, zranieniem, zerwaniem ścięgna lub mięśnia, a nawet niewydolnością krążenia, takimi starczymi niedomaganiami jak; reumatyzm, czy paraliż. Wymaga konsultacji lekarza.

Kaszel i kichanie - są objawami przeziębienia, zapalenia gardła i krtani, ale także utkwieniem ciała obcego w części nosowo-gardłowej lub też podrażnieniem czynnikami alergicznymi (pyłki kwiatów) i drażniącymi gazami (np. spaliny).

Przykra woń z pyska - świadczyć może o zaawansowanym osadzie nazębnym, zepsutych zębach, zapaleniu przyzębia (paradentoza) i dziąseł, a także o złym odżywianiu lub nieżycie żołądka czy przełyku. Należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Guzy, obrzmienia podskórne lub śródskórne - mogą być łagodnymi lub złośliwymi tworzącymi się nowotworami, lub też ropniami czy kaszakami. Konieczna wizyta u lekarza.

Drapanie się i wygryzanie - może być wywołane alergią skórną (np. na ukąszenia owadów - pcheł), egzemą, która wymaga długotrwałego leczenia.

Najlepiej jeśli chorego psa bada i leczy zawsze ten sam lekarz weterynarii, gdyż lepiej go zna i łatwiej będzie mu postawić właściwą diagnozę. Dlatego nie powinno się zmieniać lekarza, jeśli mamy do niego zaufanie. Najtrudniej leczyć psy "zwiedzające" wszystkie okoliczne lecznice, gdyż najczęściej zastosowano już wszystkie możliwe "wynalazki medyczne". Lekarz naszego pupila powinien stać się lekarzem domowym, co nie znaczy, że przychodzi do naszego domu. Lekarze weterynarii wolą przyjmować u siebie w gabinecie, w asyście fachowego pomocnika, z odpowiednim sprzętem i odpowiednim asortymentem leków (których w odpowiedniej ilości nie sposób ze sobą zabrać), gdzie psy są bardziej zdyscyplinowane i trochę onieśmielone, niż w dającym poczucie pewności otoczeniu własnego domu. Tak jak nasi lekarze "ludzcy" nie bardzo lubią, gdy sami stawiamy diagnozę i na własną rękę bierzemy leki, tak i lekarze weterynarii nie cenią sobie orzeczeń właściciela i aplikowania leków zwierzakowi, gdyż może okazać się to bardzo niebezpieczne (są leki dobrze tolerowane przez ludzi, które podane psu lub kotu, mogą wywołać ciężką chorobę, a nawet zgon). Lekarze weterynarii doceniają precyzyjne opisanie objawów choroby i okoliczności jej powstania - musimy mówić w imieniu psa!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Myszka
.. THE BIG DOG ..
.. THE BIG DOG ..



Dołączył: 16 Lis 2005
Posty: 1524
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ze Schroniska..

PostWysłany: Śro 18:01, 19 Lip 2006    Temat postu:

aszel i kichanie - są objawami przeziębienia, zapalenia gardła i krtani, ale także utkwieniem ciała obcego w części nosowo-gardłowej lub też podrażnieniem czynnikami alergicznymi (pyłki kwiatów) i drażniącymi gazami (np. spaliny).

No prosze a Miki ciągle kicha Sad


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
K@$!@
.. THE BIG DOG ..
.. THE BIG DOG ..



Dołączył: 17 Lis 2005
Posty: 1801
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ...z miasta?

PostWysłany: Śro 18:16, 19 Lip 2006    Temat postu:

Wiesz,mi sie zdaje,ze chodzi o to,ze jak pies co chwile,psika i kaszle..Bo moje psy też od czasu do czasu sobie kichną,a nie są chore.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Atha
Psia Mama
Psia Mama



Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 662
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: <złe polecenie, lub nazwa pliku>

PostWysłany: Śro 19:33, 19 Lip 2006    Temat postu:

Mira też czasem kicha, jak się nażre trawy to wymiotuje, a do tego capi jej z pyska Wink Problemy zaczynają się dopiero, kiedy objawy są częste i regularne.
Wiem, łatwo to mówić- sama przy pierwszym kichnięciu jestem gotowa lecieć do weta Razz


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Myszka
.. THE BIG DOG ..
.. THE BIG DOG ..



Dołączył: 16 Lis 2005
Posty: 1524
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ze Schroniska..

PostWysłany: Czw 10:23, 20 Lip 2006    Temat postu:

Miki nie kaszle, ale ma problemy jednak z kichaniem, bo czasem po spacerze kichanie ciągnie się i ciągnie, ale ja myśle że to jakaś alergia, bo oczy też ma zaczerwienione.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zdesperowana
Gość






PostWysłany: Sob 16:20, 09 Wrz 2006    Temat postu:

Potrzebuje pomocy.. mam 9 letnią suczkę rasy bokser .... była już kilka razy w ciąży ale poroniła .. ostatnio nie wiem co się z nią dzieje .. nigdy nie miałam z nią poważniejszych problemów zdrowotnych .. ale w ostatnim czasie zauważyłam że wybuliła jej się tylnia cześć piersi .. ale nie tak jakby była w ciąży ..ale tak guzełkowato ... nie wiem co mam robić mieszkam trochę na uboczu .. a jajblisze miasto w którym mogłabym znaleźć pomoc weterynarza znajduje sie jakieś 3 godziny jazy autobusem .. nie mogę na to narazić mojego psa bo nie wytrzyma tak długiej drogii .. a nie jest przystosowany do jazy autobusem .. co roku odwiedzał nas weterynarz .. ale od jego ostatniej wizyty minęło pół roku .. a ja się o nią bardzo boje … czekam na waszą pomoc ...
Powrót do góry
Myszka
.. THE BIG DOG ..
.. THE BIG DOG ..



Dołączył: 16 Lis 2005
Posty: 1524
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ze Schroniska..

PostWysłany: Sob 16:23, 09 Wrz 2006    Temat postu:

Zdesperowana prawdopodobnie jest to rak sutków, naprawde nie chce Cię martwić, ale kiedy pies poroni pare razy, pare razy ma szczeniaki jest ogromna możliwość, że pies zachoruje na raka. Wybulwienia i powiększenia są charakterystyczne właśnie dla raka..mój kot też miał raka...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zdesperowana
Gość






PostWysłany: Sob 16:31, 09 Wrz 2006    Temat postu:

ale to jest niemozliwe ... mozna to jakos wyleczyć ?? ;(
Powrót do góry
Myszka
.. THE BIG DOG ..
.. THE BIG DOG ..



Dołączył: 16 Lis 2005
Posty: 1524
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ze Schroniska..

PostWysłany: Sob 16:34, 09 Wrz 2006    Temat postu:

Nie wiem czy raka sutków można, napewno można spróbować, pewnie koszta nie będą małe, gdybyś wysterylizowała swoją suczke tego problermu by nie było..

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zdesperowana
Gość






PostWysłany: Sob 16:41, 09 Wrz 2006    Temat postu:

ona byla wysterylizowana.. przynajmniej tak powiedzieli jej poprzedni właściciele ...
Powrót do góry
Myszka
.. THE BIG DOG ..
.. THE BIG DOG ..



Dołączył: 16 Lis 2005
Posty: 1524
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ze Schroniska..

PostWysłany: Sob 16:43, 09 Wrz 2006    Temat postu:

Jeżeli była wysterylizowana to jak mogła zajść w ciążę i poronić ? Shocked

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
K@$!@
.. THE BIG DOG ..
.. THE BIG DOG ..



Dołączył: 17 Lis 2005
Posty: 1801
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ...z miasta?

PostWysłany: Sob 18:27, 09 Wrz 2006    Temat postu:

Pewnie byli właściciele okłamali czy cuś..

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Sob 19:19, 16 Wrz 2006    Temat postu:

Dokładnie, jak mogła zajść w ciąże skoro była wysterylizowana. Wydaje mi się też, że to rak niestety...
Powrót do góry
Kaśka
.. THE BIG DOG ..
.. THE BIG DOG ..



Dołączył: 03 Kwi 2006
Posty: 1877
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Oświęcim ;)

PostWysłany: Sob 19:20, 16 Wrz 2006    Temat postu:

To wyżej pisałam ja, zapomniałam się zalogować.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
rumcajs
Mała Psinka...
Mała Psinka...



Dołączył: 07 Paź 2010
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:18, 19 Paź 2010    Temat postu:

Ja zawsze rozpoznaje po nosie- jeśli jest ciepły to coś jest nie tak. Inna sprawa,że już samo zachowanie psa sugeruje,że coś jest nie tak. Mój najczęściej był osowiały, nie wstawał i miła taki mętny wzrok. Z kolei kichanie może niekoniecznie świadczyć o chorobie

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Cyzo
Mała Psinka...
Mała Psinka...



Dołączył: 06 Lip 2017
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 8:01, 06 Lip 2017    Temat postu:

Kilka dni temu mój pies przechodził biegunkę. Trząsł się, dyszał, miał szybki i płytki oddech. Ogólnie wyglądał słabo i mało spał. Stan taki trwał 24 godziny, a następnie wszystko jakby przeszło. Jedynie przez kolejne 2 dni miał częstszą potrzebę oddawania stolca. Wet zalecił węgiel aktywowany i dużo odpoczynku dla psa.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
pomaranczania
Mała Psinka...
Mała Psinka...



Dołączył: 08 Sie 2017
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 9:52, 09 Sie 2017    Temat postu:

Dzięki za przydatne informację. Zawsze warto wiedzieć coś więcej

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dla miłośników Czterech łapek | FORUM ZNÓW OTWARTE!!! Strona Główna -> Choroby u psów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Soft.
Regulamin